Termin współuzależnienie używany jest od dziesięcioleci . Jeszcze do nie dawna termin ten stosowany był wyłącznie w stosunku do rodzin , małżonków alkoholików ( tzw. Współpracowników alkoholików). W miarę pojawiania się nowych danych klinicznych zaobserwowano, że syndrom współuzależnienia występuje nie tylko u osób żyjących z partnerem uzależnionym od alkoholu. Objawy współuzależnienia rozpoznawane są także u osób żyjących z osobą uzależnioną od narkotyków, leków, sterydów ( dotyczy to również dzieci ) a także u rodzinach żyjących z osobą chorą somatycznie czy psychicznie.
Syndrom współuzależnienia może występować w tych rodzinach, w których ich członkowie są poddawani długotrwałemu działaniu stresu, a dysfunkcja jednego z członków rodziny powoduje przejęcie pewnych specyficznych ról przez pozostałych członków rodziny , które to role wzmacniają współuzależnienie.
Aktualnie o współuzależnieniu mówimy również w sytuacjach w których jedna ze stron wchodzi i trwa w dysfunkcyjnej relacji , w której to zaspokojenie jej potrzeb emocjonalnych, poczucia wartości zależy wyłącznie od drugiej osoby.
Jeżeli żyjesz z mężem, żoną, dzieckiem czy innym członkiem rodziny który od wielu lat jest uzależniony co wpływa na życie całej rodziny oraz posiadasz kilka z wymienionych objawów umów się do nas na wizytę. Terapia zmniejszy lub uwolni cię od przykrych objawów towarzyszących współuzależnieniu tj. zaburzeń lękowych, depresji czy chorób psychosomatycznych.
BRAK ASERTYWNOŚCI Czujesz się źle kiedy musisz powiedzieć „NIE”. Niezależnie czy jest to osoba Ci bliska czy obca. Starasz się zawsze „dopasować” do Twojego rozmówcy tak aby nie pomyślał o Tobie źle. Rezygnujesz ze swoich potrzeb.
NISKA SAMOOCENA Czujesz że nie jesteś wystarczająco dobra, ciągle porównujesz się z innymi i w Twoich oczach wypadasz zawsze gorzej. Poczucie winy i perfekcjonizm często idą w parze z niską samooceną.
SŁABE GRANICE Masz rozmyte i niesztywne granice. Często czujesz, że powinieneś postąpić inaczej, ale nie potrafisz i nie chcesz bronić swoich granic. Robisz to co w danej sytuacji wymaga od Ciebie otoczenie.
NADOPIEKUŃCZOŚĆ Jeśli ciągle chcesz pomagać, jednocześnie rezygnując z samego siebie, jeśli wszystkich dookoła stawiasz przed sobą i swoimi potrzebami, nawet jeśli tego inni nie oczekują.
TRUDNOŚCI W KOMUNIKACJI Boisz się mówić prawdę, to co myślisz i czujesz. Nie potrafisz być szczera nawet z sobą. Boisz się mówić zgodnie z prawdą , bo wiesz że to źle wpłynie na kogoś innego. Komunikacja staje się nieuczciwa i kłopotliwa, kiedy jest próbą manipulacji innymi ze strachu.
OBSESJA
ZALEŻNOŚĆ
PROBLEMY Z INTYMNOŚCIĄ
798-504-734 – Magdalena Synowska
502-525-502 – Iwona Drozdowicz-Nita
© Mind Institute 2024